+ Konuya Yorum Yap
1. Sayfası 2 Sayfanın 12 SonSon
Sonuçlar 1 den 10 in 12

Konu: Çalışan Annelerin Çocukları İçin Devlet Kreş Parası Ödeyecek

                  
   
 1. #1
  Teğmen
  Katılım Tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  401

  Çalışan Annelerin Çocukları İçin Devlet Kreş Parası Ödeyecek
  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından çalışan Annelere Müjde Kreş Parasını Devlet Ödeyecek
  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kadın istihdamını arttırmak adına bir çalışma hazırlıyor.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, gelir puanlaması ile 0-5 yaş çocukları için kreş ücretini devletin ödeyeceğini söyledi. Asan "çok zenginler" hariç olabildiğince çok çalışan kadının kreş yardımı alması için çalışma başlatıldı.

  Çalışan kadına destek olmak ve kreşleri özendirmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı radikal bir adım atmaya hazırlanıyor. Bakanlığın üzerinde çalıştığı proje faaliyete geçtiğinde gelir puanlaması yapılıp çalışan kadınların 0-5 yaş arasındaki çocuklarını verdikleri kreş ücreti devlet tarafından karşılanacak. İmkandan yararlanacak olan kadınların kimler olduğu ise gelir puanlamasına göre tespit edilecek.
  Projeyle ilgili bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, devlet tarafından verilecek kreş yardımından yararlanmasının en önemli şartının kadınnı 'çalışması' oyduğunu söyledi. Asan'ın verdiği bilgilere göre, TÜSİAD, AÇEV, KAGİDER ve Dünya Bankası'nın katkılarıyla hazırlanan proje uyarınca, çalışan kadınlar kreş yardımından faydalanmak için bakanlığa başvuracak. Başvurular, bakanlık tarafından oluşturulan Soybis sistemi çerçevesinde, başvuran kişinin gelir düzeyi belirlenecek. Ancak yasal bir engelle karşılaşılmaması için, başvuran kişinin buna onay vermesi gerekiyor.

  Bakanlık eş zamanlı olarak Soybis'in doğru işlemesini sağlamak için TÜBİTAK'la da temas halinde. Kişiye ait gelirler, mali kayıtlar ve diğer gelir kalemleri üzerinden her kişi ile ilgili bir puanlama yapılacak. Puanlamanın nasıl hesaplanacağını ise, TÜBİTAK'ın hazırlamakta olduğu bir yazılım tespit edecek. Bunun sonucunda 0 ile 100 arasında bir puan verilecek. Bakanlık hangi puanın baz alınacağını henüz tespit etmiş değil. Ancak Bakan Asan, 'çok zenginler' olanlar hariç, mümkün olduğunca çok çalışan kadının bu projeden istifade etmesi yönünde olduğunu söyledi.

  STK'LAR 300 TL DESTEK BEKLİYOR
  Aşkın Asan, verilmesi düşünülen kreş desteğiyle ilgili henüz net bir rakam olmadığını belirtirken, STK'ların talebinin 300 TL civarında olduğunu aktardı.
  Kreş yardımı ise kişiye değil, doğrudan kreşe ödenecek.

  MAHALLE ARASI KREŞLER
  Bakanlığın bir diğer projesi de her mahalleye kreş açmak. "Kadın kooperatifleri aracılığıyla mahalle arası kreşler kurulması" projesinden söz eden Bakan Yardımcısı Asan, kooperatifçilik kanununda bir takım değişiklikler yapılarak kadının lehinde iyileştirmeler yapacaklarını ardardı. Kadın Kooperatiflerin'nin cazip hale getirilmesi ile birlikte bu kooperatifler eliyle her mahallede kreşler açılmasının planlandığını kaydeden Asan, böylece kadın istihdamına da ciddi bir katkı sağlanacağını dile getirdi.
 2. #2
  Misafir
  Guest

  kres yardımı
  cok guzel bi dusunce tebrık edeyorum benım borcum cok ama cocuguma bakan olmadıgı ıcın calısamıyorum ebı tek esım calısıyo ltfen bana yardım edın bu konuda yardımcı olun lutfen oglum2.5 yasında krese gondermek ıstıyorum 3. #3
  Er
  Katılım Tarihi
  Apr 2011
  Mesajlar
  6  bence de çok güzel bir uygulama, kadınların çalışmalarını teşvik etmek için de güzel olur... 4. #4
  Misafir
  Guest

  kreş parasının ödenmesi
  ben eşinden ayrılmış 2 çocuğu ile yaşayan ve çalışan bir bayanım geçinemiyoruz oğlum kreşe gidiyo 3 yaşında yetiştiremiyorum eşim bağlanan nafakayı ödemiyo biz çocuklar ve ben çok mağduruz bu konuda lütfen yardım edin ve bu konuyu en kısa zamanda netleştirin devlet büyüklerinden ricam bu lütfen yardım edinn yardim derken parasal anlamda değil şu kreş parasını lkütfenn halledin ve sözde kalmasın ne olurr 5. #5
  Misafir
  Guest  çalışan ve çocukların atek başına bakmya çalışan bir anneyimm ne olurr bu süreci hızlandırın 6. #6
  Misafir
  Guest

  yardım istiyorum
  çok güzel bir uygulama borcum çok olduğu için bebeğimi kreşe veremiyorum babannesi bakıyorama inanılmaz zorlanıyor çok hareketli olduğu için oğlum eylül ayına kadar çalışıp sonra çıkmak zornda kalacağım çalıştığım iş yerinden ama böyle bir imkan olursa bende faydalanmayı isterim gerçekten. yardımlarınızı bekliyorum. 7. #7
  yurdagül erdoğan
  Guest  umarım en kısa zamanda yürürlüğe girer diyorum. hem çocuklar paylaşmayı hemde eğitimi erkenden öğrenir. 8. #8
  Asteğmen
  Katılım Tarihi
  May 2011
  Mesajlar
  727  bu iş yalan oldu heralde ses soluk yok.. 9. #9
  Misafir
  Guest  gerçekten çok güzel bir karar tebrik ediyorum .benim 2 çocuğum var biri 4 diğeri 1,5 yaşında ikisininde bir arada olmasını ayrılmalarını istemiyor evde bakılmasını istiyorum eve bakıcı geldiğindede devlet yardımcı oluyormu?bu konu ile ilgili bilgi almak ve yardımlarınızı istiyorum. 10. #10
  Misafir
  Guest

  nezaman
  bu kanun nezaman yüreülüğe gircek acaba kaplumbagı gibi giderse cocuklar askere gider+ Konuya Yorum Yap

LinkBacks (?)

 1. kre?
  Refback This thread
  02-01-2013, 11:16 PM

Benzer Konular

 1. Yanıtlar: 0
  Son Mesaj: 01-10-2011, 02:06 PM

Bu Konu İçin Etiketler

Bookmarks

Mesaj İzinleri

 • Yeni Konu Gönderebilirsiniz
 • cevap gönderebilirsiniz
 • Eklenti Yollayabilirsiniz
 • Mesajınızı Düzenleyebilirsiniz
 •